Historia

Krótki Opis Dzielnicy

Kosztowy – dzielnica położona w południowej części Mysłowic na skraju Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Obecnie dzielnicę zamieszkuje około 3 000 osób. Z uwagi na dogodne położenie komunikacyjne dzielnica nadal przyciąga nowych mieszkańców. W niedalekiej odległości obok kompleksu sportowego znajduje się trasa szybkiego ruchu S1 Warszawa – Tychy – Bielsko Biała. Dojazd do skrzyżowania trasy S1 z autostradą A4 Kraków – Katowice zajmuje również kilka minut. W 2023 otwarto dwa połączenia autobusowe M22 – relacji Międzybrodzie – Kosztowy – Katowice oraz M15 Tychy – Kosztowy – Sosnowiec. Od tego czasu dojazd do Katowic, Tychów lub Sosnowca zajmuje komunikacją miejską do 20 minut.

Niedaleko przebiega umowna granica pomiędzy tzw. ,,czarnym” a ,,zielonym” Śląskiem. Boisko, na którym rozgrywa mecze Unia Kosztowy w niczym nie przypomina typowego śląskiego placu do gry w piłkę nożną. Wokół zamiast hałd i ponurych ceglanych domów wyrasta piękny las. W kompleksie sportowym znajduję się jedno boisko pełnowymiarowe oraz jedno boisko treningowe z naturalną nawierzchnią, dodatkowo do dyspozycji jest boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią.

1929 – Początek – Do trzech razy sztuka

Kilka lat przed wybuchem I Wojny Światowej grupa miejscowych działaczy założyła Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół”. Organizacja propagowała sport, gimnastykę i zdrowy styl życia. Postulowała podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży, popularyzowała sporty letnie oraz zimowe, a także wyrabianie tężyzny fizycznej i sił moralnych. Towarzystwo hołdowało ideom olimpijskim zaczerpniętym z antycznych ideałów wychowawczych, co wyrażało motto organizacji „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

W 1925 roku powstała przy nim sekcja piłki nożnej, która nie została zgłoszona do Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W związku z tym rozgrywała jedynie mecze towarzyskie z okolicznym klubami sportowymi z Brzezinki, Lędzin, Mysłowic oraz Szopienic. Na przełomie 1927 oraz 1928 roku w wyniku nieporozumień pomiędzy Prezesem ,,Sokoła” Tomaszem Klimczokiem a zawodnikami sekcja została rozwiązana.

W okresie zimowym na przełomie 1928 oraz 1929 roku zrodziła się myśl aby założyć w Kosztowach Klub Sportowy. Inicjatorem i głównym realizatorem tej myśli był Ludwik Bednarek wspomagany przez kilku kolegów. Na pierwszym spotkaniu założycielskim była jednak zbyt mała frekwencja by powołać klub do istnienia, ta sama sytuacja wydarzyła się również na drugim spotkaniu. W myśl powiedzenia ,,do trzech razy sztuka” po koniec marca 1929 roku w restauracji ,,U Planetorza” zebrała się grupa 15 osób i powołano do życia Klub Sportowy UNIA KOSZTOWY.

Na zebraniu powołano Zarząd Klubu w składzie:

  1.   Ludwik Bednarek  – Prezes Klubu
  2.   Józef Włosek – Sekretarz Klubu
  3.   Karol Zając – Zastępca Sekretarza
  4.   Karol Duży   – Skarbnik Klubu

 

Sekretarz Klubu, pracujący wówczas w Urzędzie Gminy, postarał się o teren pod boisko (aktualnie w tym miejscu znajduje się cmentarz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej) a Prezes Klubu za własne pieniądze kupił materiał z którego jego siostra uszyła komplety strojów piłkarskich. Na zakup piłek, getrów oraz butów piłkarskich złożył się Zarząd Klubu.

Pierwsze boisko piłkarskie powstało więc na obok istniejącego do dziś toru kolejowego na trasie Katowice – Oświęcim.

Poświęcenie boiska odbyło się w dniu 8 września 1929 roku a UNIA KOSZTOWY rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz wygrywając z Pogonią Imielin 3-2. Po kilku latach występów na poziomie rozgrywkowym Klasy C drużyna uzyskała awans do Klasy A.

II Wojna Światowa 1939 – 1945 – A więc Wojna!

Z chwilą wybuch II Wojny Światowej Klub w którego szeregach przeważał nastrój narodowy, zawiesił swoją działalność. Niemcy usilnie starali się doprowadzić do wznowienia działalności klubu ale nawet obietnice obfitych dotacji oraz wybudowania klubowi nowego boiska nie zmieniły stanowiska Zarządu Klubu i sportowców reprezentujących barwy Unii Kosztowy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że żaden z zawodników nie zasilił także  niemieckiego klubu.

Lata powojenne

Po zakończeniu II wojny światowej na Walnym Zgromadzeniu Członków Klubu w dniu 20 maja 1945 wybrano pierwszy powojenny Zarząd Klubu w skład, którego weszli:

  1.     Aleksander Włosek  – Prezes Klubu
  2.     Józef Pypłacz – Sekretarz Klubu
  3.     Leon Stolorz – Skarbnik Klubu
  4.     Jan Kontny – Kierownik Sportowy
  5.     Jan Biecki – Gospodarz Klubu

 

Działalność sportową rozpoczęto w bardzo trudnych warunkach. Klub posiadał tylko dwie pary butów piłkarskich. Drużyna została zgłoszona do rozgrywek Klasy C okręgu tyskiego. Po trzech latach występowania w tej klasie rozgrywkowej zespół awansował do klasy B. W tym okresie działalność klubu finansowana była ze składek członkowskich. Organizowane były również zabawy okolicznościowe oraz przedstawienia teatralne.

Lata 1950 – 1960

Początkowy okres lat 50-tych jest wspominany w Kosztowach niezbyt miło. W roku 1953 Klub przeszedł pod kuratelę Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.

Dopiero po ,,Październiku 1956 roku”, w czerwcu 1957 roku do Klubu powrócili odsunięci działacze i zawodnicy. Powołano nową Radę a w 1960 roku Klub awansował do Klasy A. Pod koniec lat 50-tych Unia Kosztowy zaczęła przeżywać kłopoty finansowe. Aby temu zaradzić i przy okazji podnieść poziom sportowy postanowiono w 1960 roku połączyć kluby z Kosztów, Dziećkowic i Krasów. W związku z tym zmieniono również nazwę Klubu, który od tego czasu występował jak Jedność Kosztowy.

Zła sytuacja finansowa oraz odejście kilku kluczowych zawodników do innych klubów przyczyniła się w sezonie 1965/1966 do spadku Klubu z Klasy A do Klasy B.

Lata 1970 – 1990

Przypadające w 1974 roku 45-lecie klub sekcja piłki nożnej uczciła awansem do Klasy A. W tym czasie w Klubie działają Sekcje Piłki Nożnej, Piłki Ręcznej Kobiet, Tenisa Stołowego oraz Narciarstwa Klasycznego.

W latach 1985-1990 działały w Klubie 4 drużyny biorące udział w rozgrywkach piłkarskich – dwie drużyny seniorów, jedna drużyna juniorów, jedna drużyna trampkarzy.

Lata 1990 – przemiany ustrojowe

Początek lata 90-tych to kolejny już okres problemów finansowych w klubie. Od sezonu 1990/1991 zrezygnowano z rezerwowej drużyny seniorów a od sezonu 1995/1996 z tego samego powodu zrezygnowano z drużyny trampkarzy. Efektem tych decyzji był słabe wyniki osiągane prze drużyny seniorów oraz juniorów.

W tym okresie Klub podlegał organizacyjnie po Wojewódzkie Zrzeszenie ,,Ludowe Zespoły Sportowe” w Katowicach. Urząd Miasta Mysłowice nie wykazywał zainteresowania dotowaniem Klubu. Głównym źródłem utrzymania była działalność gospodarcza – prowadzenie hotelu, wynajem pomieszczeń świetlicy oraz kawiarni. W tym czasie Prezesem Klubu był Pan Edward Szermit, który dzierżawił hotel oraz kawiarnię.

Grająca nadal w Klasie A drużyna Klubu Jedność Kosztowy w nowej rzeczywistości nie odnajduje się i tak w marcu 2000 roku sekcja zostaje rozwiązana.

W roku 1999 przypadała rocznica 70-lecia Klubu. Jednak gęstniejąca atmosfera wokół Klubu i Hotelu nie pozwoliła na radosne świętowanie tej rocznicy a Klub chylił się ku upadkowi. W części hotelowej rozpoczęła swoją działalność agencja towarzyska, budynek klubowy został rozkradziony i zniszczony. Brakowało pieniędzy, piłek do treningów a nawet ciepłej wody.

W 2002 roku po rundzie wiosennej, w której drużyna zajęła ostatnie miejsce w Klasie ,,A” Klub został rozwiązany.

XXI wiek – tu na razie jest ściernisko …

W związku z tym, że ,,przestrzeń ludzka” nie znosi pustki to lokalni zapaleńcy 16 czerwca tego samego roku rejestrują Stowarzyszenie pod nazwą LKS UNIA KOSZTOWY. Ze względu na brak boiska oraz zaplecza do roku 2004 UNIA nie posiadała drużyny seniorów. Dopiero od sezonu 2004/2005 staje się nową odsłoną Unii Kosztowy. Urząd Miasta Mysłowice wyraża zgodę na korzystanie z obiektów sportowych znajdujących się w Kosztowach. Zarząd Klubu zgłasza drużynę seniorów do rozgrywek w Klasie B i już w pierwszym sezonie awansuje o jeden szczebel rozgrywkowy wyżej. Warto zaznaczyć, że Prezesem Klubu w tym czasie jest Augustyn Jochemczyk a trenerem pierwszej drużyny Roman Jochemczyk ps. Timek.

Po tym sukcesie aspiracje stawały się coraz większe i tak idąc za przysłowiowym ,,ciosem” drużyna seniorów pod wodzą trenera Stanisława Gawędy awansuje w sezonie 2008/2009 do Klasy Okręgowej.

Największy sukces sportowy drużyna Unii Kosztowy osiągnęła w sezonie 2017/2018 awansując do IV Ligi. Warto nadmienić, że działo się w trakcie kolejnej już kadencji trenera Stanisława Gawędy. Prezesem Klubu w tym czasie był Dariusz Kucowicz.

Niestety sezon 2022/2023 był jednym z gorszych jeżeli chodzi o wyniki w wykonaniu kosztowskiej jedenastki. Drużyna Unii Kosztowy została zdegradowana do niższego szczebla rozgrywkowego Ligi Okręgowej gdzie gra obecnie.

Od 2011 roku przy Unii Kosztowy działa Akademia Piłkarska. Do 2023 roku nosiła Allecco a od początku sezonu 2023/2024 zmieniła nazwę na Akademia Piłkarska Biocanto. Akademia posiada Certyfikat Złotej Gwiazdki PZPN. Na początku 2024 roku na terenie Śląska tylko 12 szkółek mogło pochwalić się takim osiągniecie, w skali całego kraju jest ich 61. Za sukcesem tej Akademii  stali z pewnością jej twórcy Grzegorz Piechota – Wiceprezes Klubu oraz Marek Rusek, który przez 10 lat koordynował pracę Akademii a od 2024 był jednym z kluczowych trenerów Akademii. Od początku 2024 roku stanowisko Koordynatora Akademii objął dotychczasowy trener Grzegorz Kowalewski.

Kompleks Sportowy

Już w 1945 roku Zarząd Klubu rozpoczął starania w Dyrekcji Lasów Państwowych o uzyskanie terenu leśnego pod budowę Ośrodka Sportowego. Zezwolenie to otrzymano 1952 roku. Członkowie Klubu tzw. ,,systemem gospodarczym” zagospodarowali teren. Dalsze prace przejął Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Sportowego i Szkoły Podstawowej. Po oddaniu do użytku Szkoły Podstawowej w ramach tzw. ,,tysiąclatek” Komitet rozwiązał się co wpłynęło na zastój w budowie boiska. Wznowienie prac nastąpiło dopiero pod koniec lat 60-tych. Ogrodzono teren oraz usypani wały na trybuny. Dalsze prace wstrzymano z uwagi na brak funduszy. W 1974 roku powołano nowy Komitet. Prace wykonywano tzw. czynem społecznym przez zawodników, sympatyków klubu oraz członków Zarządu Klubu. Pierwotnie termin oddania ośrodka do użytku przewidziano na 1978 rok ale termin ten był wielokrotnie przesuwany aż do 1980 roku. W dniach 20-22 września 1984 roku Klub obchodzi spóźniony Jubileusz ,,Złotych Godów”, wtedy też do użytku oddano tak długo oczekiwany stadion piłkarski wraz z bieżnią. Na uroczystości tej obecni byli założyciele Klubu Ludwik Bednarek oraz Karol Zając.

Oficjalne otwarcie oraz przekazanie Klubowi pawilonu sportowego wraz z częścią hotelową na 36 miejsc nastąpiło we wrześniu 1984 roku.

W 2016 roku w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży spora grupa pielgrzymów mieszkała w Mysłowicach. Było ich około 5000 osób z 34 krajów świata. 26 lipca na obiekcie Unii Kosztowy odbywał się turniej piłkarski z udziałem drużyn narodowych złożonych z pielgrzymów. Na obiekcie Unii w ten dzień przebywało prawie 2 000 osób a sam turniej dostarczył wielu emocji uczestnikom oraz mieszkańcom Mysłowic.

95 Lat Tradycji i Pasji

Rok 2024 zapisał się złotymi zgłoskami w historii Klubu, który obchodził wyjątkowy jubileusz – 95. rocznicę swojego powstania. To wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do uczczenia niemal stuletniej historii klubu, który od 1929 roku jest nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Już od początku roku trwały intensywne poszukiwania historycznych pamiątek związanych z Unią Kosztowy. Zebrane artefakty, zdjęcia i dokumenty zostały zaprezentowane podczas uroczystości jubileuszowych, dając uczestnikom wgląd w bogatą przeszłość klubu.

Uroczyste Obchody 22 Czerwca

Główne obchody jubileuszu miały miejsce 22 czerwca i były prawdziwym świętem sportu oraz lokalnej historii. Uroczystość stała się okazją do przypomnienia wielu ważnych momentów oraz osób, które przez niemal cały wiek współtworzyły sukcesy klubu. W trakcie ceremonii wręczono liczne odznaczenia i nagrody dla zasłużonych działaczy oraz byłych piłkarzy. W imieniu Śląskiego Związku Piłki Nożnej wyróżnienia wręczyli Prezes Podokręgu Katowice, Teodor Wawoczny, oraz Wiceprezes Tadeusz Bizoń. To ważne gesty, które podkreśliły, jak wielką rolę w historii regionu odegrał klub oraz jego społeczność.

Sportowe Emocje i Rodzinna Atmosfera

Obchody jubileuszowe nie mogły odbyć się bez piłkarskich emocji. Rozegrano mecz oldboyów pomiędzy drużyną Unii Kosztowy a Pogonią Imielin, który wzbudził wiele wzruszeń i wspomnień. Główną atrakcją dnia był jednak mecz mistrzowski Unia Kosztowy kontra Cyklon Rogoźnik. Wydarzenie sportowe przyciągnęło nie tylko kibiców, ale także całe rodziny, które mogły skorzystać z atrakcji piknikowych, strefy gastronomicznej oraz wspólnego biesiadowania po zakończeniu rozgrywek.

Przyszłość Zbudowana na Tradycji

KS Unia Kosztowy to dziś nie tylko seniorska drużyna, która rywalizuje w klasie okręgowej. Klub prężnie rozwija również Akademię Biocanto, gdzie młode talenty – zarówno chłopcy, jak i dziewczęta – uczą się piłkarskich umiejętności i wartości sportowej rywalizacji. Wierzymy, że wielu z tych młodych adeptów w przyszłości zasili szeregi drużyny seniorskiej i z dumą będzie reprezentować barwy Unii podczas kolejnego wielkiego jubileuszu – 100-lecia klubu.

Zakończenie

95-lecie było nie tylko retrospekcją minionych sukcesów, lecz także zapowiedzią ambitnych planów na przyszłość. To wydarzenie przypomniało, że historia klubu to historia ludzi – ich pasji, zaangażowania i miłości do futbolu. Dzięki temu duchowi wspólnoty, Unia Kosztowy jest gotowa na kolejne lata sportowych wyzwań.